23 marca (sobota)

www.zarzadca.pl

NAWIGACJA Wzory uchwał i umówUchwałyPokój coraz trudniej wynająć

Pokój coraz trudniej wynająć

 

 pokoje do wynajęcia

 

Parahotelowy biznes to bardzo dochodowy interes, o ile kupimy nieruchomość w atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscu – wtedy chętnych do wynajmu mieszkania na doby nie zabraknie. Na takie lokale jest zapotrzebowanie – nie dość, że taniej niż w hotelu, to jeszcze duża przestrzeń, dostępność kuchni i często ciekawa aranżacja. Konkurencja jest duża, zatem i standard tego rodzaju lokali coraz wyższy,

Z kolei parahostele to domena miast akademickich i rozwijających się. Tu zawsze znajdą się chętni na wynajem pokoju  – będą to albo studenci, albo firmy, które szukają lokum dla pracowników sezonowych.

 

Nie wszystkim jednak taka działalność odpowiada – najbardziej niezadowoleni są sąsiedzi, wystarczy prześledzić orzecznictwo w sprawach administracyjnych – tego rodzaju postępowania wszczynane są zwykle na wskutek skarg i zawiadomień o nielegalnym sposobie użytkowania.

 

Sedno problemu w tego rodzaju sporach sprowadza się do jednoznacznego ustalenia, czy wskazany sposób wykorzystywania lokalu wymaga zmiany sposobu użytkowania.

Kwestia jest dość  skomplikowana, ponieważ żaden przepis nie wskazuje jakie kryteria o tym zdecydują, brak jest bowiem zamkniętego katalogu przypadków reglamentowanych przez prawo budowlane. W art. 71 ust.1 ustawy Prawo budowlane (obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1332) może jedynie przypadkach  podjęcia bądź zaniechania działalności w obiekcie budowlanym lub jego części zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

Wyliczenie nie jest jednak wyczerpujące, zatem, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa – szczególnie, gdy zjawisko jest stosunkowo nowe - orzecznictwo bywa niejednolite.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 stycznia 2014 r.  II OSK 2069/12, wskazał, iż wynajem czterech pomieszczeń w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie uzasadnia sam w sobie takiej zmiany sposobu użytkowania dotychczasowego obiektu mieszkalnego na pomieszczenia mieszczące się w pojęciu obiektów hotelarskich.  Również podnajem pokoi mieszkalnych w domu jednorodzinnym na podstawie zawartych  umów cywilnoprawnych nie  mieści się w pojęciu usług hotelarskich, które powinny być „ogólnie dostępne, a ich świadczenie nie ogranicza się tylko do najmu, obejmują one także inne usługi świadczone w obrębie obiektu.

 

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 574/17, stwierdził, że   „Poprzez przeznaczenie 8 pokoi na wynajem i ustawienie w każdym z nich 3 łóżek, obiekt stanowi budynek zamieszkania zbiorowego jako przeznaczony do okresowego pobytu ludzi. Tego rodzaju obiekt został wymieniony w § 3 pkt 5 rozporządzenia z 2002 r., podczas gdy budynek mieszkalny, w tym jednorodzinny wymieniono w pkt 4 tego przepisu. Nie ma prawnego znaczenia fakt, że w przedmiotowym obiekcie nie są świadczone usługi hotelarskie. Hotel stanowi jedynie rodzaj budynku zamieszkania zbiorowego, który został przykładowo wymieniony w § 3 pkt 5 rozporządzenia z 2002 r.”

 

Natomiast w najnowszym orzeczeniu, tj. w wyroku z dnia 8 lutego 2018 roku (sygn. akt: II OSK 3220/17) Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, iż  ilość łazienek – tj. wyodrębnienie w każdym z pokoi odrębnej łazienki może wskazywać, iż obiekt spełnia warunki właściwe dla  budynków zamieszkania zbiorowego i użytkowanie pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi i prowadzenie w tych pomieszczeniach pełniących funkcję sypialną - odrębnych gospodarstw domowych w zależności od ilości zamieszkujących w nich osób wskazuje, że ta część budynku mieszkalno-gospodarczego w istocie pełniła funkcję budynku zamieszkania zbiorowego.

 

 

 

Orzecznictwo:

 

wyrok NSA z 30 stycznia 2014 r.  II OSK 2069/12

 

http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2958-ii-osk-2069-12-zmiana-sposobu-uzytkowania

 

 

wyrok WSA  w Gliwicach z dnia 17 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 574/17

 

wyrok NSA z 8 lutego 2018 r., sygn. akt: II OSK 3220/17

 

http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/3122-orzecznictwo-prawo-budowlane-zmiana-sposobu-uzytkowania-wynajem-pokoi-ii-osk-3220-17-zmiana-sposobu-uzytkowania

 

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

 

logo

zarzadca

 

 

 


forum wspólnot mieszkaniowych

 

 

Blogi

 

 

Dyskusja dostępna również na forum www.zarzadca.eu

Dodaj komentarz

Dodając komentarz zgadzasz się z postanowieniami regulaminu.

Kod antyspamowy
Odśwież

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

 

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych online.

Księgi wieczyste w internecie:

http://ekw.ms.gov.pl