Wypowiedzenie umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną
- Czwartek, 10 maj 2018 01:34
Wypowiedzenie umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną
- ------------------www.zarzadca.pl-------------------------
Kraków, dnia 20 listopada 2017 roku.
Wspólnota Mieszkaniowa
„Tęczowa"
ul. Nieistniejąca 3
30 - 950 Kraków
Pani
Anna Nowak
ul. Fikcyjna 2
30 - 950 Kraków
Szanowna Pani,
Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „Tęczowa" nieruchomości położonej w Krakowie przy ul. Nieistniejącej 3, wypowiada zawartą w dniu 1 stycznia 2015 roku umowę o zarządzanie nieruchomością wspólną - ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2017 roku. Dziękujemy za dotychczasową współpracę.
Z poważaniem
Zarząd Wspólnoty „Tęczowa"
Omówienie:
1. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 lipca 2007 roku (sygn. akt: III CZP 69/07 ) wskazał na szczególny charakter umowy o zarządzanie w rozumieniu u.g.n. wskazując na jej specyficzny charakter i przedstawił pogląd, że należy ona do kategorii umów nazwanych. Skuteczne jej zawarcie wiąże się ze spełnieniem wymogów określonych w tej ustawie. W szczególności winna być sporządzona na piśmie - pod rygorem nieważności. Nie zostanie więc zawarta w sposób dorozumiany, ponadto należy w niej określić wynagrodzenie zarządcy lub sposób jego ustalenia, zawrzeć oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Najistotniejszą sprawą jest jednak to, że taką umowę mogą zawrzeć jedynie: zarządca licencjonowany lub przedsiębiorca w rozumieniu art. 184 ust. 3 u.g.n. z właścicielem nieruchomości, wspólnotą mieszkaniową lub inną jednostką organizacyjną posiadającą prawo do nieruchomości,
2. Do spraw związanych z zakończeniem obowiązywania umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną stosuje się zasady ogólne kodeksu cywilnego;
W szczególności umowa może wygasnąć ze względu na upływ terminu, na który została zawarta ( umowa zawarta na czas określony), czy ziszczenie się warunku (np. dodatkowe zastrzeżenia) lub z mocy prawa ( w razie śmierci lub utraty zdolności prawnych przez zarządcę). Ponadto strony mogą rozwiązać umowę - w każdym czasie, za porozumieniem, a w razie braku porozumienia za wypowiedzeniem.
3. Jeżeli terminu wypowiedzenia umowy nie określono w umowie, odpowiednio, przez analogię stosuje się przepisy kodeksu cywilnego regulujące stosunek zlecenia.
Zgodnie z brzmieniem art. 746 dający zlecenie ( w tym przypadku wspólnota mieszkaniowa) może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Również zarządca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, gdy nastąpiło to bez ważnego powodu odpowiedzialny jest za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Komentarze
Kiedy powstawał kodeks cywilny w latacjh 60-ych ubiegłego wieku nie istaniały wspólnoty mieszkaniowe, raczej spółdzielnei i PGR-y.:bigsmile :
Od dawna wiadomo, że w kwestii zarządu nieruchomością wspólną wymaga korekty, ale urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości się zabetonowali.
"Gruntownej reformy wymaga bowiem, nie tyle ustawa o własności lokali, co Kodeks cywilny – przynajmniej w zakresie regulującym tematykę współwłasności – a bez inicjatywy pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie uda się zbyt wiele zdziałać.
W kontekście przemian jakie zaszły w branży nieruchomości – twór ten, rodem z epoki PRL jest mocno przestrzały. Nie przewidywano wówczas działalności deweloperskiej na taką skalę, z jaką mamy obecnie do czynienia, nikt nie brał pod uwagę, że mogą powstać obiekty stanowiące przedmiot współwłasności nawet i kilkuset podmiotów."
Więcej na ten teamt w artykule: "Małe wspólnoty mieszkaniowe do likwidacji"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/3053-male-wspolnoty-mieszkaniowe-do-likwidacji
Ale czy głosował?